כ־428 אלף קשישים בני 75 ומעלה יוכלו לקבל החל מינואר הקרוב טיפולי שיניים משמרים ומונעים במסגרת קופות החולים בהשתתפות עצמית של עד 30 שקל לטיפול. בהמשך 2019 יינתנו גם טיפולים משקמים, לרבות שיניים תותבות, לבני 80 ומעלה. ההשתתפות העצמית בטיפולים אלה עדיין לא נקבעה. היא צפויה להיות גבוהה מעט יותר מ־30 שקל. בשלב הבא של התכנית יינתנו טיפולים משקמים גם לבני 75 ומעלה, כך מדווח הבוקר (ב') "ישראל היום".

בדיווח נמסר כי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הציג את מתווה התכנית למנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב. הוקצו לכך על פי סיכום שהשיג ליצמן עם שר האוצר משה כחלון 250 מיליון שקל ב־2019, 300 מיליון שקל ב־2020 ו־400 מיליון שקל ב־2021. סכומים אלה ייכנסו לבסיס תקציב משרד הבריאות.

על פי התכנית, השירותים לקשישים יכללו סל טיפולים רחב בתחום המונע והמשמר - בדיקות מעקב. יינתנו גם שירותי פרותטיקה והקשישים יקבלו בין השאר מימון לשיניים תותבות. כמו כן תכלול התכנית עזרה ראשונה, בדיקות שגרה ומעקב, הסרת אבנית וטיפול בפלואוריד, צילומים, סתימות וטיפולי שורש וגם עקירות ועקירות כירורגיות.

הטיפולים המשקמים כוללים תותבות שלמות, חלקיות וזמניות, כתרים לעיגון תותבות חלקיות ועד שני שתלים לעיגון תותבת תחתונה. טיפולים מכינים לפני התקנת שיניים תותבות וטיפולים להתאמת תותבות - עד תשעה ביקורים אצל הרופא לצורך התאמה, תיקון שברים, חידוש בסיס התותבת ופעולות נוסף.

עוד נמסר בדיווח כי התכנית הנוגעת לקשישים – כמהלך המשך לטיפולי שיניים חינם לילדים ונוער – הועלתה עוד ב-2015 אך התעכבה.  "בשל האופי הפרטי של טיפולי השיניים, יש מחסור בנתונים לאומיים בנושא", מסר העיתון.

במסמך שהוכן עבור התכנית "עתיד בריא 2020" במשרד הבריאות נאמר כי 54% מבני 65 ומעלה שאינם נמצאים במוסדות גריאטריים היו חסרי שיניים לחלוטין. השיעור הגבוה ביותר של מחוסרי שיניים - 67% - באוכלוסיה הערבית. בנוסף, כ־88% מהקשישים בעלי ההכנסה הנמוכה דיווחו שבפיהם שיניים תותבות בלסת אחת לפחות. בהשוואה למדינות אירופה, בישראל שיעור גבוה של קשישים מחוסרי שיניים.