קורונה בישראל

בתי החולים ומרפאות הקופות החלו בהכנות לחידוש הפעילות

החל מהשבוע הבא ניתוחים בהרדמה כללית יוחזרו בהיקף של 60% ובתנאי שיש לבתי החולים מלאי מספיק של חומרי הרדמה | טיפולים עבור אוכלוסיה בסיכון וקשישים יהיו בשלב זה רק במסגרת ביקורי בית

חדר ניתוח. "הוספת תקציב למערכת הבריאות הציבורית הינה הכרח, אך המקור לא צריך לבוא ממיסוי המערכת הפרטית" (צילום: אילוסטרציה)

בתי החולים, מרפאות הקופות בקהילה וכן רופאי השיניים החלו בהכנות לקראת החזרה ההדרגתית לפעילות – קרוב לוודאי מיום א' הבא, 3 במאי - בהתאם למתווה שהוכן במשרד הבריאות.

בבתי החולים יחודשו ניתוחים בהרדמה מקומית. הניתוחים בהרדמה כללית יוחזרו אולם בשלב זה רק בהיקף של 60% מהפעילות שהיתה לפני תחילת משבר הקורונה ובתנאי שיש לבתי החולים מלאי מספיק של חומרי הרדמה. עליהם יהיה לדווח אחת לשבועיים למשרד הבריאות על מצב מלאי חומרים אלה. המנותחים יאושפזו רק בחדרים בודדים. מרפאות החוץ בבתי החולים וכן רפואת השיניים יחודשו תוך שמירה על כללי ריחוק וזהירות.

מרפאות הקופות יעבדו בהיקף של 50% - יתוגברו טיפולי בית

מרפאות קופות החולים ביישובים שבהם עדיין "תחלואה משמעותית" לא יחזרו לשגרה, אולם בשאר היישובים תותר חזרה ל-50% מהפעילות הפרונטלית עם אמצעי הפרדה בין המטפל למטופל.

הטיפולים עבור אוכלוסיה בסיכון וקשישים יהיו בשלב זה רק במסגרת ביקורי בית או שיוקצו להם תורים נפרדים. לא הותר עדיין לבצע טיפולים קבוצתיים אבל הותרה פעילות הרפואה המשלימה בתנאים שונים.

במסגרת ההנחיות נקבע שרק בית חולים שעמד בתנאי הנוגע למלאי מספק של חומרי הרדמה יוכל לחזור בשעות הבוקר לפעילות בהיקף של 60% מהפעילות הממוצעת בתקופה שקדמה להתפרצות. ניתוחי אחר הצהריים (ססיות) יוכלו לחזור להיקף של 50% מהפעילות שלפני התפרצות הקורונה. תותר שוב פעילות תיירות המרפא במסגרת של מגבלות היקף הפעילות שנקבע.

הטיפולים האלקטיביים במרפאות החוץ יכללו גם את מכוני הלב, רפואת הריאות, גסטרו, גנטיקה, בדיקות דימות וכולם ייעשו תוך שמירה על ריחוק חברתי והעבודה בצוותים נפרדים. כל פעילות כמו ייעוץ ומעקב, שניתן לבצע בלי נוכחות פיזית, תבוצע מרחוק. על המרפאה ליצור קשר טלפוני עם מטופל כדי לוודא אם נחוץ ביקור פיזי. ניהול התורים מחייב מניעת התקהלויות בתורים למרפאות.

ביקורי הבית יבוצעו באופן יזום על ידי המרפאות בעיקר עבור  אוכלוסיית הקשישים ובסיכון ויוקצו להם שעות מרפאה נפרדות. בשלב זה לא יתאפשרו עדיין טיפולים קבוצתיים כמו קבוצות דיאטה או גמילה מעישון.

על הקופות נאסר לקבל לטיפול מטופל השוהה בבידוד או חולה קורונה. מטופלים עם תסמינים נשימתיים שלא אובחנו כחולי קורונה יידרשו להמתין לפחות יומיים מחלוף התסמינים הנשימתיים ועד קבלתם לטיפול.

לטיפולי פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת או ייעוץ והדרכה של תזונאים, העדיפות היא שיבוצעו ברפואה מרחוק וכשנדרש טיפול פרונטלי, הוא ייעשה בצורה פרטנית: בחדר הטיפולים ישהו מטפל אחד ומטופל אחד בלבד, כאשר אלה יעטו מסיכות כירורגיות לכל משך הטיפול. בחדר ההמתנה יישמרו הנחיות הריחוק.

משרד הבריאות קבע רף תחלואה עליון - חריגה תחייב נסיגה מכל ההקלות

לצד זאת נקבע שאם יחולו החמרה או שינוי בהתפרצות המחלה ברמה אזורית או ארצית, יוטלו מיד מגבלות חדשות על הפעילות שהותרה עתה.

משרד הבריאות קבע רף תחלואה עליון שחריגה ממנו תחייב נסיגה מכל ההקלות שאפשרה הממשלה כאשר הטווח המאפשר את ההקלות הוא עד 300 חולי קורונה חדשים ביום, מהם כ-200 חולים חדשים באזורי התחלואה המרכזיים ובתנאי שמספר החולים במצב קשה איננו עולה על 300.

כמו כן נקבע שנדרש שקצב ההכפלה של הנדבקים לא ירד מהכפלה מדי עשרה ימים. כיום מתרחשת ההכפלה במספר החולים החדשים כל 21 יום. זהו המדד שמשרד הבריאות מגדיר כ"מרחב בטיחות" שבו אפשר ליישם את ההקלות. כל חריגה ממנו תחייב לשקול אותן מחדש.

לפני כשלושה שבועות במסמך שהוכן במל"ל דובר על מתן הקלות רק בתנאי שבכל יום יהיו עד עשרה חולי קורונה חדשים, אחר כך נקבע שאם יהיו יותר מ-30 ביום בישוב מסוים, יוטל עליו מיד סגר.

רופאי השיניים איימו לעתור לבג"ץ

טיפולי השיניים במרפאות הקופות יתאפשרו ב"אזורים אדומים" רק כטיפולים דחופים תוך המלצה לדחות ככל הניתן טיפולים לא דחופים למטופלים שבסיכון. הצוות המטפל מחויב במיגון מחמיר הכולל מסיכת פה-אף, משקפי מיגון לכיסוי פנים וכן חלוק.

רופאי השיניים שיוכלו לחזור לפעילות שאיננה דחופה הונחו לדחות ככל הניתן ביצוע טיפולים לא דחופים במטופלים עם מחלות רקע או בני 67 ומעלה והרופא מחויב לבצע תשאול טלפוני מקדים ולשקול את התועלת שתתקבל מהטיפול בעת הזו מול רמת הסיכון שלו להידבק בנגיף הקורונה ובמחלה קשה לפי גילו ומצבו הרפואי הכללי. ההנחיות לרופאי השיניים כוללות עמידה בכללים מחמירים בכל הנוגע לחיטוי המכשור ואוורור נאות של חדר הטיפולים.

בסוף השבוע שיגר עו"ד יצחק פלוינסקי מכתב תרעה לממונה על פניות הציבור במשרד הבריאות בכל הנוגע לפעילות טיפולי השיניים. בפנייה נאמר כי "בכלי התקשורת דווח שהחל ממוצ"ש בחצות תותר פתיחת מספרות, מכוני יופי וקוסמטיקה", לאחר ששרים בממשלה אמרו כי ספרים "עובדים בשחור" ולכן הוחלט לאשר פתיחת מספרות. לעומת זאת, לא הותרו טיפולי שיניים, שלגביהם אין אופק טיפולי למרות שהסיכון והמגע הגופני אינו גדול מזה של השירות הניתן במספרות, במכוני יופי וקוסמטיקה.

פלוינסקי טען כי להבדיל, טיפולי השיניים אינם מותרות אלא טיפול בריאותי לכל דבר ובכפוף להנחיות בריאות קפדניות שקיימות כבר היום בטיפולי חירום לשיניים בקופות החולים. "אי מתן אפשרות לאזרחים לקבל טיפולי שיניים שגרתיים באופן שוטף יפגע בבריאותם ללא ספק והוא בניגוד כבוד האדם וחירותו", ציין והוסיף: "פגיעה בפרנסתם של אלפי רופאי שיניים עצמאיים הינה פגיעה שאיננה מידתית בחופש העיסוק.

בפנייה נכללת התרעה: "ככל שלא ימצא פתרון סביר לנושא בתוך זמן סביר, תוגש עתירה לבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ בנדון".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  בתי החולים,  מרפאות חוץ,  קופות החולים,  ביקורי בית,  טיפולי שיניים,  ניתוחים,  חדשות,  19-COVID
תגובות